Про життя Рідної Школи в Будапешті у 2020 році


2020-2021 навчальний рік – третій в історії Рідної Школи в Будапешті. Звичайно, це ще зовсім коротка історія Школи, але вона насичена історіями наших учнів і вчителів, цікавими уроками, що проводяться за авторськими програмами наших педагогів. А також, чисельними заходами, які ми творимо разом і з підтримкою багатьох зацікавлених у нашому розвитку українських організацій в Угорщині та за підтримки Державного самоврядування українців в Угорщині, Товариства української культури в Угорщині, Товариства молоді та сімей “Нова Хвиля”, Фундації УГКЦ в Угорщині та жертводавців.

З 2018 року при Духовному Центрі Кардинала Гузара у Будапешті працює Рідна Школа. Виключення – час канікул і державних свят в Угорщині. Програма розрахована на 30 повних навчальних субот. Та це не просто навчання по суботах, це 30 мандрівок в українську культурну спадщину з обов’язковим вивченням української мови.
Кожної навчальної суботи діти 1-го, 2-го та 3-го класів мають урок української мови і урок літературного читання. А також пізнають себе і навколишній світ під час уроку «Я досліджую світ».
Учні 4-го та 5-й класів мають урок української мови, літературного читання, ботаніки та урок з предмету «Я у світі».
6-й та 7-й класи крім української мови та літератури щосуботи мають урок з історії України, зоології та предмету «Я у світі». І всіх учнів Рідної школи об’єднує те, що кожної суботи вони за бажанням вивчають основи християнської віри та готуються до першої сповіді (якщо ця важлива подія ще не відбулась у їхньому житті).
Крім основних предметів всі діти Рідної школи займаються українським декоративно-прикладним мистецтвом по авторській програмі однієї з наших досвідчених педагогів. Розвивають свої таланти у вокальній студії і хореографічному гуртку. А також, старші діти 2 рази на місяць мають скаутські збірки, що допомагає їм підготуватись до реалій життя. Ми разом з учнями готуємо та проводимо шкільні свята, щоб познайомити дітей зі справжніми українськими традиціями. А також плануємо спільні мандрівки до сусідніх з Угорщиною країн в українські школи, які вже успішно працюють не один рік.
На сьогодні у школі працює 12 креативних, посвячених у вчителювання і відданих своїй справі педагогів, які зуміли адаптувати навчальні програми традиційних українських шкіл до мети, яку ми перед собою поставили.

 • Що стосується мови, то наша мета у тому, щоб учні Рідної школи перед вступом в
  університет змогли здати державний іспит з української мови і літератури в Угорщині (якщо
  планують навчатись в європейських навчальних закладах) і з тим мати додаткові бали при вступі в
  університет. Або змогли здати іспит з української мови та літератури на ЗНО (якщо планують
  повернутись в Україну і далі навчатись там).
 • Що стосується інших предметів, то маємо на меті допомогти дітям зберегти віру і вирости
  відповідальними за життя людьми, які знатимуть своє коріння, історію свого народу і сміливо
  дивитимуться у майбутнє.
  Наша школа працює за підтримки Державного самоврядування українців Угорщини, фінансових
  внесків батьків та спонсорських коштів. Ми не залежимо від обставин чи перемін. Та завжди раді
  допомозі на будь-якому рівні і відкриті до співпраці.
  А також готові прийняти до нашої шкільної родини нових учнів та учениць

А тепер, конкретніше про події школи:

07 березня, українська дітвора церковної Рідної школи відзначили Шевченка поетичним святом.

19 квітня, День Воскресіння Христового  українці в Угорщині відсвяткували по особливому. Святковий день розпочався для громади  з пасхальних онлайн – богослужінь. Другою важливою подією української громади цього дня стала організація святкування Великодня 2020 через інтернет, яке організувала церковна Рідна Школа в Будапешті. В якому взяли участь діти спільно з батьками.

10 травня, Рідна школа провела “Свято Матері ” онлайн. До святкування влучилися українські сімї в Угорщині. Під час перебування в карантині, свято підняло дух і настрій для всіх учасників.

В день Зіслання Святого духа, 07 червня,  на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті учні Рідної школи приступили до Першої сповіді та урочистого Святого причастя. Пандемія, не стала перешкодою, щоб підготовитися дітям до так важливої події в житті.

13 червня в Рідній Школі завершився навчальний рік Конкурсом талантів 2019-2020. На Конкурсі талантів були представлені три категорії учасників – молодша, середня і старша. Учні мали можливість обирати номінації за своїм бажанням і брати участь одразу в декількох.
Учні виступили в наступних номінаціях:  “Знавець української мови”, “Художнє слово”, “Юний історик”, “Співаночка”, “Інструментальне виконання”, “Живопис та прикладне мистецтво”, “Майстер-перукар”.

20 червня, учні Рідної Школи в Будапешті прийняли участь у Міжнародному Фестивалі-конкурсі Української Культури “Берегиня” в Словенії (on-line) – категорія вокал соло. Виступи учасників з багатьох європейських країн оцінювало професійне жюрі, до складу якого входили видатні спеціалісти в галузі культури і мистецтва з України, Словенії, Білорусі, Німеччини, Польщі.

04 липня, Діти Рідної школи взяли участь в таборі національних меншин. Табір проходив в містечку Тата.Під час табору була цікава підліткова програма, насичена спілкуванням і знайомством з культурами різних народів. Розваги, купання в озері, творчість власними руками, екскурсії…

17-23 серпня, ми вперше провели мовний табір Рідної Школи (на березі озера Веленце).
Відпочинок у мовному таборі (мова спілкування – виключно українська) був насичений іграми,
спортивними змаганнями, мовними вікторинами, спілкуванням, майстер-класами, художніми
конкурсами, фотосесіями. Не обійшлось без піратського квесту і пошуків скарбів. А також, захоплюючої
екскурсії очеретяними лабіринтами озера Веленце. До того ж, діти навчились веслувати на кену, багато купались і розважались. І морозиво у такій веселій компанії вдвічі смачніше ��
Та цей тиждень мав і щоденні науки, спілкування, обмін думками і невеликим дитячим досвідом з основ
християнської віри. Ми міркували над тим, що для нас є віра, надія, любов. А також, як ми можемо стати
друзями Бога.


09 вересня відбулося відкриття навчального року, в якому прийняли участь учні і батьки двох українських шкіл, що працюють у Будапешті. Для учнів Рідної Школи це свято стало традиційним. Ми організовуємо його для дітей, їх тат і мам не вперше, так як вважаємо, що початок налаштовує на весь рік. І добре, коли вже на початку року діти відчувають підтримку від батьків і розуміють, що лише в одній команді, підтримуючи один одного, можна досягти бажаного.
Ідея цьогорічного спільного святкування належала депутату ДСУУ голові комісії з питань молоді та медіа Ліліані Грексі, і на неї радо відгукнулося керівництво обох шкіл, а організацію взяв на себе Центр української культури та документації в Угорщині під керівництвом Вікторії Бернат.
Родинне свято відкриття навчального року стало дійсно особливим, адже проводилось воно в Парку розваг Пілішчева (PILISCSÉVI JÁTÉKPARK), що знаходиться у дуже мальовничій місцевості (підніжжя гірського масиву Піліш).
Відкрили свято традиційною молитвою, яку провів священик для українців Угорщини о. Дам’ян Габорій. Батьки та учні мали можливість познайомитися з вчителями та керівниками шкіл – Вікторією Штефуцою та Оленою Бескоровайною, довідатися про основні напрямки підготовки учнів у їхніх школах.
А далі на українські родини чекала розважальна програма – діти мали змогу поїздити на дитячому потязі та взяти участь у майстер-класі і своїми руками виготовити глиняні вироби і прикраси. Та найбільше захоплення викликала у дітлахів справжня кімната чудес, де ведучий-чарівник у
захопливій формі демонстрував різноманітні фізичні явища і експериментував з електрикою,
плазмою, світлом, звуком та магнетизмом.
У другій половині дня для дітей та їхніх батьків була організована сімейна естафета з різноманітними командними завданнями. Це була саме та частина заходу, яка поєднала батьків і дітей в родинах. Всі бажаючі мали можливість зробити собі на пам’ять фотографію зі свята у спеціально облаштованій фотозоні. А на завершення на всіх дітей чекали невеликі подарунки – шкільне приладдя, і окремо – солодощі від Товариства української культури в Угорщині, які вручила його голова Ярослава Хортяні.


Стартував власне навчальний процес в українській суботній Рідній Школі в Будапешті 19 вересня під
девізом: «Вчимо українську і пізнаємо світ українською!»

Першокласники розпочали знайомство з українською абеткою. І ми всі в очікуванні, що до кінця навчального року вони будуть гарно читати українською. Учні з другого по сьомий класи продовжили вивчення української мови, літератури і історії. А також предметів, які спрямовані на формування світогляду, ставлення один до одного та до навколишнього середовища («Я досліджую світ» та «Я у світі»). З цього року учні з 4-го по 7-й класи почали вивчати ботаніку і зоологію. Для учнів всіх класів проводяться цікаві уроки з основ християнської віри, що допомагають вже змалку сформувати внутрішній стрижень щасливої і успішної людини. А також учні мають уроки з українського декоративно-прикладного мистецтва і вокалу. Кожної суботи наші діти мають 5 чи 6 уроків, до яких вчителі готуються дуже ретельно на проводять їх креативно.


Дякуємо батькам за відповідальне ставлення до навчання дітей! Адже мова не опановується сама
собою, особливо вміння грамотно писати. Тому підтримка дитини татом і мамою в тому, щоб вчасно
приходити на уроки і не пропускати навчальні суботи без дуже поважних причин – це сьогоднішнє
вкладення, яке незабаром дасть великий результат і допоможе дитині мати більше можливостей для
самореалізації у сучасному світі.

11 жовтня, на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті відбувся пятий ювілейний парафіяльний празник. Після Божественної літургії , учні Рідної школи в Будапешті виступили із святковою програмою

17 жовтня, учні Рідної школи взяли активну участь в козацькому святі. Свято і навчання дітей об’єдналось в одну подію, якій не завадив навіть дощик. Всі учні мали відкриті уроки на свіжому повітрі за сталим розкладом. А батьки тим часом варили у великому казані козацький куліш, готували канапки і все це супроводжувалось співом українських козацьких маршів і народних пісень. Навчання і відпочинок, пізнання нового і розваги, батьки і діти разом у кращих українських традиціях – цього вдалось досягти спільними зусиллями.

З 26 по 29 жовтня 2020 року учні Рідної Школи разом з батьками взяли участь в таборі “Осінні каеікули з Богом”
на березі озера Velence в готелі Juventus Hotel. Гарний настрій, гарна погода, насичена програма і теплі родинні відносини зробили відпочинок незабутнім. Щоденно діти мали заняття з декоративно-прикладного мистецтва, рухливі ігри на свіжому повітрі, уроки з основ християнської віри (а дорослі у той час мали можливість дискутувати з питань вивчення Біблії службу Божу, прогулянки по місту Velence і навіть окунались в озеро з метою загартовування. А також всі: і діти, і батьки змагались у Козацьких іграх (перемогли – діти!); малювали тематичні малюнки у повен зріст; пройшли 10 км, піднімаючись на оглядовий майданчик Bence, де знайшли у схованках смачні подарунки; виконували вправи і розгадували кросворди, практикуючи українську мову (в таборі мова спілкування – виключно українська ); подивились на великому екрані фільм і мультфільми українською. На завершення табору – справжня танцювальна вечірка!


Дякуємо нашим вчителям і батькам за спільну працю. Разом ми долаємо всі перепони! За останній рік учні, які опановують вокальне мистецтво у студії при Рідній Школі в Будапешті під керівництвом пані Вікторії Рудник, прийняли участь у декількох міжнародних конкурсах як сольні
вокалісти. Дипломи і призові місця підтверджують, що навчання проходить не дарма. Останнім у 2020 році був IV Міжнародний on-line фестиваль-конкурс Козак Арт Афіни, відео-виступи учасників до якого були записані з допомоги Центру української культури та документації в Угорщині.

04 грудня 2020 року ,  учні і вчителі школи створили і провели on-line свято “Обіймаємо Україну”. Кожна родина розказала, з якого міста, містечка чи села вони переїхали в Угорщину, де народились батьки і що приваблює дітей, що вони знають про українські міста.


Свято Миколая – таке бажане, очікуване, світле, подарункове і сповнене таємниці… А ще тепле, не
зважаючи на зимову пору, і родинне. Саме таким воно було цього року для дорослих і дітей Української греко-католицької церкви в Угорщині і Все почалось з виступу наших старшокласників і казкової вистави театру тіней, яку підготували для дітей
батьки та вчителі Рідної Школи. І як кожна казка – це диво, то диво сталось і у нас: до церкви прийшов
Святий Миколай і приніс дітям гарні подарунки. Цукерки, смачний шоколад, іграшки, пляшечки для
напоїв, сюрпризи та пречудові нові видання українською від видавництва “а-ба-ба-га-ла-ма-га” (серед
яких і книга року 2020).

Учні Рідної школи завершили 2020 рік привітанням з Новим Роком та Різдвом Христовим