У Марія Повч ( Угорщина ) призначено монахів із України

Багатьом нам відомо, що в Угорщині, неподалік від українського кордону є знане паломницьке місце Марія Повч, де в монастирському храмі отців василіян (Чину Святого Василія Великого – ЧСВВ) знаходиться Маріяповчанська чудотворна ікона Божої Матері, відома ще за часів Австро-Угорщини.

Поряд із церквою розташований великий історичний монастир отців василіан.

Нещодавно, Генеральною управою ЧСВВ, цю обитель включили до складу провінції Святого Миколая Василіянського Чину Святого Йосафата в Україні. А відтак, протоігуменом провінції, отцем Франциськом Онисько, було призначено ієромонаха Андрія Белеканич до Маріяповчської обителі. А згодом, ще кількома монахами із України поповниться монастир.

Тепер, українці, а особливо прочани, які відвідуватимуть Марія Повч, матимуть нагоду приступати до святих тайн рідною мовою, звернувшися до монастиря. Окрім отця Андрія, в монастирі проживають отець ігумен Ілля, родом із Румунії та о.Йосиф, родом із Угорщини, який має 94 роки та знає українську мову.

09 серпня, відбулася зустріч о.Дамяна Габорія, душпастира для українців в Угорщині із монахами обителі, на якій обговорювалося актуальний стан душпастирства українців в Угорщині, проблеми та виклики.

За словами отця Дамяна: «кожного року до Угорщини із України прижає велика кількість українців, в пошуках кращого життя, які мають потребу відвідувати богослужіння українською мовою, тому є велика необхідність опікуватися нашими вірними в таких містах як Ніредьхаза, Дебрецен, Мішкольц, Сегед, Веспрем та інших. В Угорщині, поки що діє тільки одна українська парафіяльна спільнота  Покрови Богородиці в Будапешті.

Також, є велика потреба, щоб на території Угорщини були українські школи, які б допомогли українським дітям вивчати рідну мову та інтегруватися в угорське суспільство. Для українців в Будапешті, зараз, основною ціллю є побудова українського храму та створення повноцінної української школи».

В Будапешті діє церковна Рідна Школа, яка провадить навчання протягом дня  по суботах та Недільна школа при Державному самоврядуванні, а також, скаутська організація: Українська асоціація Федерації Католицьких Скаутів Європи.

Довідка:

У 2008 році, в жовтні, відбулася перша літургія в храмі св.Флоріана у Будапешті для українців греко-католиків, яку очолив кардинал Любомир Гузар, Глава УГКЦ у співслужінні владики Филипа Кочіша, теперішнього митрополита угорської греко-католицької церкви та владики Богдана Дзюраха, секретаря синоду УГКЦ.

Від 2016 року ведуться переговори з угорським урядом про будівництво храму УГКЦ в Будапешті. Це питання піднімалося на рівні МЗС України, міністра Міністерства людських ресурсів Угорщини Балога Золтана та держсекретаря Шолтаса. Але ідея будівництва храму зупинилася, бо від 2017 року  стала заручником політичної кризи між двома державами через мовний закон. В скорому часі має відбутися двостороння міжурядова комісія в справах меншин, на якій поновиться питання будівництва українського храму.

Нагадуємо, що на території України діє 71 угорська школа та близько 100 угорських парафій ( римо-католицькі, греко-католицькі, протестантські)

За матеріалами прес-служби УГКЦ в Угорщині