Важливі життєві настанови від патріарха Святослава для українців в Угорщині

  11 вересня 2021 року у рамках душпастирського візиту  Блаженнішого Святослава до Угорщини, після Божественної Архієрейської літургії українська громада мала нагоду поспілкуватися з Гловою УГКЦ. Розмова відбулася у форматі питання-відповіді. На одне із прохань дати настанови для життя українцям Блаженніший Святослав відповів:

   «По-перше, я хочу вам побажати, що, справді, в тій країні, де ви живете, ви були успішними: вчіться, працюйте, розвивайтеся, здобувайте найвищі посади в тій державі, любіть ту країну, яка вас прийняла, працюйте для її добра, тоді, справді, вас тут будуть  любити і поважати, і ви зможете послужити і іншим українцям і Україні!  Дуже великою бідою українських громад стає тоді, коли ми закриваємося і перетворюємося на таке гето, тоді ми є нікому не потрібні, тому треба бути інтегрованими в те суспільство. Наша, я би сказав, церковна політика  підтримки наших громад має дві засади – інтеграція, але не асиміляція.

  Друге, ми українці є, справді, дуже обдарований народ, надзвичайно талановитий! Ми не маємо чого встидатися: ні свого коріння, ні своєї культури, ми радче маємо встидатися незнанням свого коріння, і ось тому, нехай культурні різні програми, осередки, школи,- будуть виступати, я би сказав, інструментом, щоби пізнати своє, свій скарб, а тоді, навіть, угорською мовою його відкрити для ширшого загалу. Тоді, угорці побачать, що їхня історія, культура і майбутнє,- нерозривно пов*язані з Україною. Бо ми є таким великим сусідом Угорщини, яка би без нас була іншою.

По-третє, що вам робити, щоб все це осягнути? Я хочу вжити таке духовне правило, яке багато раз повторював мій попередник, Блаженніший Любомир, Святі Отці церкви переповідали його з уст в уста, з одного святоотцівського твору ця фраза переходить в інший. Це правило звучить так: «Молися так, якби все залежало тільки від Бога, а працюй так, якби все залежало тільки від тебе!»

     І, тоді, ви все здобудете, тому що навіть кожне найменше зусилля Господь Бог підтримає! Коли ніхто свого не докладає, а хоче лише від Бога, чи від іншого вимагати, він нічого не здобуде. Але, коли ви,справді, будете працювати так, якби ніхто ніколи вам би не допомагав, Господь Бог так вам допоможе, такі ситуації вам допоможе розв*язати, де жодна людська поміч ніколи б не була успішною. Тому, завжди душею українського успіху була церква! Українці, які селилися по джунглях Аргентини, Бразилії, по преріях Західної Канади, якщо щось хотіли збудувати в громаді – вони перше починали будувати церкву, а тоді, навколо церкви все інше розвивалося. І по сьогоднішній день збереглися лише ті українські громади, які жили у церковній спільноті,  інші -розгубилися. Тому ви – на добрій дорозі!

   Знаєте, я думаю, що довкола навіть тої самої ідеї побудови церкви ,бачите,- громада вже згортувалася, хоч церкви ще не має. Якщо уряд, справді, виконає свою обіцянку, тоді, спільна справа об*єднає ще більше людей, бо ми не тільки говоримо, але щось і робимо! Тому я вірю, що українська громада тут в Угорщині буде успішною. Ви всі будете успішними!

    Подивіться на своїх дітей, я думаю, ви бачите, тато, мама, для  того, щоб осягнути того самого успіху, який осягають угорські діти, наші діти повинні працювати у двічі, або утричі більше. А то щось означає! А саме, – що вони будуть у двічі або у тричі кращими!

  Я сам пройшов тою дорогою, знаєте, я мусів вчитися з початків, коли інші коло мене знали то від дитинства. Але це заставляє працювати, «плисти проти течії», «лупати ту скалу», як казав Іван Франко: «бо це сю скалу призначено тобі розбити». І тоді, український успіх в Угорщині буде великим благословенням і для тої країни, тої землі, тої держави і для нашого народу, нашої теж української держави!

 Отже, будьте успішними і нехай Господь вас  благословить!

 Блаженніший Святослав дав поради щодо виховання дітей.

 «Найперше і найголовніше – це мати любов до дітей і бажати їм добра! Навіть, коли тато і мама будуть сварити,  – діти будуть розуміти,  що це для їхнього добра.

По-друге- це «гори» терпеливості.

Кажуть, якщо ти хочеш добитися якогось плоду своєї праці вже цього року, то посади пшеничний колос, – він ,може, зійде і плід принесе. Коли хочеш побачити плід своєї праці за 5-6 років – посади дерево. Але, якщо хочеш побачити плід своєї праці, який буде тривати десятиліттями – виховай Людину! І, часом, плоди вашої батьківської, материнської любові, ви, можете, побачити лише роками-роками пізніше. І тому, треба терпеливості.

  Сучасні діти, вони-особливі,  навіть, вихователі, психологи говорять, що ті діти, що народилися і не знають світу без комп*ютерних технологій, без гаджетів,- вони мають інший спосіб будувати людські стосунки, тому з ними треба бути подвійно терпеливими.

Третє- це приклад.

Якщо ваші діти з вами конфліктують, якщо вони з вами сваряться, якщо вони випробовують межі, ви не розчаровуйтеся і не зліться, вони це роблять не з поганих намірів, вони лише хочуть отримати від вас чіткі орієнтири для свого життя. Вони хочуть лише перевірити чи справді те, що мама і тато їм каже робити чи вони самі роблять.

   Я це побачив в різних країнах світу, у різних українських громадах, бо були такі патріоти, які заставляли своїх дітей тільки по-українськи говорити, до церкви ходити, молитися, але самі того не робили. Їхні діти в першому ж поколінні відійшли від церкви і від громади. Ось тому, маючи терпеливість ви, справді, засвідчите своїм дітям ті глибокі засади фундаменту вашого особистого переконання, життя з віри, і тоді їх не треба буде багато переконувати, заставляти, вони все вберуть від вас, як кажуть, з «молоком метері».

   Ось такі три думки:

1. Любіть своїх дітей!

2. Будьте до них терпеливими!

3. Приклад!

І, навіть, якщо вони роблять «революцію в дома» не знеохочуйтеся, вони випробовують межі, щоб перевірити чи, справді, на твердій основі, фундаменті, вони разом з вами стоять і будуть дальше йти в життя!

Матеріал підготовила Оксана Габорій