Про життя УГКЦ в Угорщині у 2020 році

З огляду на велику кількість українців греко-католиків, які замешкали в Будапешті, це місто стало духовним центром для українців в Угорщині до якого українці з’їжаються з різних куточків Угорщини.

На даний час, на території Угорщини діє громада УГКЦ в Будапешті, якою опікується отець Дамян Габорій, священник Київської архаєпархії. Із серпня, 2020 року, в  Ніредьгазі, створюється українська греко-католицька громада, якою опікується о. Андрій Белеканич ЧСВВ священником…

В українській громаді в Будапешті  активно вирує релігійне життя. При парафії Покрови Богородиці в Будапешті діють спільноти: Матерів в Молитві, Назаретських родин. Працює центр Соціальної допомоги, центр Душпастирства молоді та студентів, центр Підтримки сімї. Друкується парафіяльний вісник, провадиться діяльність в соціальних мережах.

У 2020 році, найважливішою подією УГКЦ в Угорщині було створення фундації та офіційної веб – сторінки УГКЦ в Угорщині. Світова пандемічна ситуація нестала перешкодою для душ пастирства дітей та молоді. Влітку було організовано три відпочинкові табори та сімейний табір «Осінні канікули з Богом». Окрім того, громада УГКЦ в Будапешті бере активну участь  в соціальних акціях та громадському житті українців в Угорщині, організовує різні духовні, культурні та освітні акції, здійснює працю з дітьми, молоддю та дорослими.

В навчальний період, регулярно функціонує по суботах церковна Рідна школа в Будапешті, яка налічує 40 дітей, в рамках, якої відбувається катехизація та підготовка дітей до Сповіді. Також , при парафії в Будапешті діє осередок Української асоціації федерації католицьких скатів Європи.

Найбільшою мрією громади є збудувати свій храм в Будапешті

Січень

07 січня – 09 січня, Відзначення Різдвяних свят

В Угорщині цього дня був звичайний робочий день. Але це не стало перешкодою, щоб українці чисельно зібралися вечером на спільну коляду в центрі угорської столиці на вулиці Ваці та провели флешмоб колядок  туристичною  вулицею Будапешта. Різдвяна хода завершилася перед храмом святого Михаїла за адресою Ваці 47, де українська громада збирається на щонедільні богослужіння.

А відтак, в церкві відбулася різдвяна літургія за участі хору Новус. Молитву провели о.Дамян Габорій, священик для українців в Угорщині та о.Акош Маклари, настоятель храму св.Флоріана, що на будайській стороні. https://www.ugcchu.com/novyny/ukraintsi-v-uhorshchyni-vidsviatkuvaly-rizdvo-khrystove/?preview_id=233&preview_nonce=81b64bcb64&preview=true&_thumbnail_id=241

09-18 січня, відбулася церковна коляда серед парафіян у Будапешті

19 січня, святкування Празника Богоявління та відзначення Дня Соборності

Українська громада в Угорщині, кожного року відзначає важливу  подію – День Соборності України. Цього року відзначення історичної події відбулося 19 січня на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті в День Богоявління ГНІХ.  https://www.ugcchu.com/novyny/ukraintsi-v-uhorshchyni-vidznachyly-yordan-ta-den-soboronosti/?preview_id=256&preview_nonce=73f5b4b5ca&preview=true&_thumbnail_id=266

19 – 30 січня, душпастирські відвідини сімей з Йорданськю водою.

Лютий

14-16 лютого, при парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті пройшла перша  сесія формаційно-духовного курсу Школи Християнського життя та Євангелізації (Школа Марії). https://www.ugcchu.com/novyny/v-uhorshchyni-vpershe-proyshov-kurs-shkoly-khrystyianskohozhyttia/?preview_id=58&preview_nonce=f570f834c0&preview=true&_thumbnail_id=279

29 лютого – 01 березня відбулися Дні культури

В рамках днів української культури в Угорщині, пройшов ряд заходів. Серед важливих подій в українській громаді була презентація збірки українських казок, яка вийшла в рамках міжнародного проекту «Дитяча українська казка ХХІ століття». Також, відбулася традиційна щорічна українська забава «Запусти перед Постом» за участю парафіяльного колективу із церкви дрогобицьких священномучеників

Березень

01 березня, Сиропусну неділю ( прощення) на парафії Божественну Літургію  очолив дрогобицький декан о. Паньків Іван в супроводі церковного хору із парафії дрогобицьких священномучеників.  Після Літургії відбувся Чин взаємного прощення.

07 березня – 08 березня відбувається відзначення Шевченкових днів

 07 березня, українська дітвора церковної Рідної школи відзначили Шевченка поетичним святом. 08 березня, після Божественної літургії, парафіяни  молитовно вшанували пам’ять Тараса Шевченка. Отець Дамян Габорій провів поминальну панахиду перед пам’ятником.

https://www.ugcchu.com/novyny/ukrainska-hromada-v-uhorshchyni-vshanuvala kobzaria/?preview_id=282&preview_nonce=f15e8d77eb&preview=true&_thumbnail_id=283

22 березня – 17 травня храм в Будапешті закривається у зв’язку з Ковідом

Богослужіння відбувалися в онлайн форматі

Квітень

16-18 квітня, Страсні богослужіння онлайн

19 квітня, День Воскресіння Христового  українці в Угорщині відсвяткували по особливому. Святковий день розпочався для громади  з пасхальних онлайн – богослужінь. Другою важливою подією української громади цього дня стала організація святкування Великодня 2020 через інтернет, яке організувала церковна Рідна Школа в Будапешті. В якому взяли участь діти спільно з батьками.

Травень

24 травня, в  неділю Сліпонародженого, парафія Покрови Богородиці в Будапешті провела першу літургію в церкві, після карантинних обмежень.

https://www.ugcchu.com/novyny/hromada-uhkts-v-uhorshchyni-ponovyla-bohosluzhinnia-pid-chas-covid19/?preview_id=291&preview_nonce=7649e725ab&preview=true&_thumbnail_id=292

28 травня, Вознесіння ГНІХ

31 травня, в день третьої річниці смерті блаженішого кардинала Любомира Гузара, Отця і Глави УГКЦ, українська громада в Угорщині молилася за душу  владики. Поминальна панахида пройшла після недільної божественної літургії на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті. Українська спільнота в Угорщині діє із благословення блаженішого Любомира. В честь Його імя в Угорщині створений Український центр кардинала Гузара, який координує Рідну школу в Будапешті, Школу християнського життя та Школу Лідерства.

Червень

07 – 08 червня відбулася Перша Сповідь та Євхаристія для дітей

В день Зіслання Святого духа, 07 – 08 червня,  на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті українські діточки приступили до Першої сповіді та урочистого Святого причастя. на парафії українські діточки приступили до Першої сповіді та урочистого Святого причастя.

13 червня в Рідній Школі завершився навчальний рік Конкурсом талантів 2019-2020.

На Конкурсі талантів були представлені три категорії учасників – молодша, середня і старша. Учні мали можливість обирати номінації за своїм бажанням і брати участь одразу в декількох.
Учні виступили в наступних номінаціях:  “Знавець української мови”, “Художнє слово”, “Юний історик”, “Співаночка”, “Інструментальне виконання”, “Живопис та прикладне мистецтво”, “Майстер-перукар”.

20 червня, учні Рідної Школи в Будапешті прийняли участь у Міжнародному Фестивалі-конкурсі Української Культури “Берегиня” в Словенії (on-line) – категорія вокал соло. Виступи учасників з багатьох європейських країн оцінювало професійне жюрі, до складу якого входили видатні спеціалісти в галузі культури і мистецтва з України, Словенії, Білорусі, Німеччини, Польщі.

Липень

04 липня, Діти Рідної школи взяли участь в таборі національних меншин.

 Табір проходив в містечку Тата. Під час табору була цікава підліткова програма, насичена спілкуванням і знайомством з культурами різних народів. Розваги, купання в озері, творчість власними руками, екскурсії…

26 липня, Відзначення Хрещення України. Поїздка з парафіянами в Тіхонь

Кожного року в літній період українська громада в Угорщині святкує історичну подію – Хрещення України у відомому угорському містечку  Тіхонь, яке знаходиться на пагорбах біля угорського моря – озері Балатон. Цього року святкування в українській громаді відбулося 25 липня, на яке зібралося понад сто осіб з різних околиць Угорщини. А відтак, відбулася молитва за Україну в монастирській церкві, яку провів о.Дамян Габорій, душпастир для українців в Угорщині, після якої відбувся чин відновлення хресних обітів.

Серпень

08 серпня 2020 року, українська громада в Мішкольцях, відзначили празник СПАСА, згідно нового церковного календаря. Чин освячення перших плодів  провів отець Дамян Габорій із Будапешту.

09 серпня,відбулася зустріч українського духовенства в Маріяповч

У Маріяповч відбулася зустріч о.Дамяна Габорія, душпастира для українців в Угорщині із монахами василіанської обителі, які нещодавно прибули з України, на якій обговорювалося актуальний стан душпастирства українців в Угорщині, проблеми та виклики.

20 серпня, 2020 року, в Угорщині створено церковну фундацію УГКЦ для кращого здійснення душ пастирства серед вірних УГКЦ в Угорщині.

17-23 серпня, в Угорщині відбувся мовний табір церковної школи

Церковна Рідна Школа в Будапешті, літні канікули завершила мовним табором. Відпочинок проходив в останній тиждень серпня на озері Валенце, неподалік угорської столиці. Цього року,  школа вперше організувала мовний табір на другому році свого існування.Протягом насиченої тижневої програми, окрім навчання мови та різних відпочинкових програм, особливу увагу дітей приділялося для духовної формації : молитві й катехезі.

25 серпня 2020 року, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав та голова ПМВ владика Степан Сус провели зустріч із душпастирем українців-греко-католиків в Угорщині о. Дам’яном Габорієм.

Сторони обмінялися думками про майбутнє служіння та розвиток громади УГКЦ в Будапешті. Поспілкувалися про діяльність церковної школи і належне душпастирство дітей і молоді

23 серпня, на парафії в Будапешті було молитовно відзначено День Незалежності

30 серпня, Благословення дітей на навчальний рік

Вересень

9 вересня 2020 року, неподалік Будапешту, в Парку розваг Пілішчева , що знаходиться у дуже мальовничій місцевості у підніжжі гірського масиву Піліш, пройшло родинне свято та офіційне відкриття двох суботніх українських шкіл: Недільної школи при ДСУУ та церковної Рідної Школи. Захід розпочався із молитви та благословення на навчальній рік, яку провів о.Дамян Габорій, священник для українців в Угорщині.

10 вересня, розпочався скаутський рік в угорських горах Dunántúli-középhegység пройшла перша збірка вовченят-скаутів.

14 вересня, Парафіяльний пікнік з нагоди початку церковного року.

Парафіяльний пікнік з нагоди початку церковного року ( 14 вересня ) в Будапешті.

Вже стало традицією – спільні парафіяльні відпочинкові зустрічі у гірській частині Будапешту в парку Нормафо. Окрім смачної  їжі, дружньої атмосфери та відпочинку, найважливішим моментом таких зустрічей є молитва ( молебен) до Богородиці біля старовинної каплички.

21 вересня, відзначення празника Різдво Богородиці на парафії в Будапешті

27 вересня, в День празника Воздвиження чесного і животворного Хреста, українці в Угорщині вшанували пам’ять  військовослужбовців, які трагічно загинули в авіакатастрофі на харківщині. Участь в богослужінні взяло українське посольство

Жовтень

07 жовтня, в Дебрецені, в приміщенні митрополії угорської греко-католицької церкви, відбулася робоча зустріч о. Дамяна Габорія, священника для українців в Угорщині з митрополитом Филипом Кочішем, прото-синкелем митрополії о. Іштваном Шестаком та економатом митрополії.

11 жовтня 2020 року, відбулася перша репетиція мішаного церковного хору. Це перший український церковний хор на території Угорщини, який створений при парафії Покрови Богородиці в Будапешті

11 жовтня 2020 року, українська греко-католицька громада в Будапешті відзначила перший ювілейний  (п’ятий) парафіяльний празник з нагоди празника Покрови Пресвятої Богородиці.

17 жовтня 2020 року, під час візиту до Хорватії Голова ПМВ владика  Степан Сус провів робочу зустріч із митрополитом Угорської Греко-Католицької Церкви владикою Филипом Кочішем.

Рідна Школа взяла участь в Дні козацтва

17 жовтня відсвяткували Свято українського козацтва, яке організовували разом з Самоврядуванням українців міста Érd і Рідною Школою у Будапешті!

22 жовтня, владика Степан Сус відвідав Ніредьхазу

26 – 29 жовтня , на озері Валенце пройшов сімейний християнський табір Осінні канікули з Богом, в якому взяли 40 учасників: батьки з дітьми із парафії Покрови Богородиці в Будапешті та Рідної школи в Будапешті.

31 жовтня 2020 року, відбулася парафіяльна мандрівка на природу

Листопад

Третій випуск журналу “Благовіст

01 листопада 2020 року, для українців в Угорщині вийшов черговий номер християнського часопису “Благовіст “, який можна придбати на Парафія Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті

В Угорщині розпочалася безтермінова акція « Нагодуй бідного»

15 листопада, в День потребуючого, який був оголошений папою Фринциском, по цілому світі проходила харитативна акція. Такох, дана акція розпочалася на Парафія Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті. https://www.ugcchu.com/novyny/v-uhorshchyni-rozpochalasia-bezterminova-aktsiia-nahoduy-bidnoho-2/

Учні Рідної Школи в Будапешті взяли участь у IV Міжнародному фестивалі

На початку листопада, учні Рідної Школи в Будапешті брали участь з перемогами та відзнаками у IV Міжнародному фестивалі-конкурсі «COSSACK ART», який цього року відбувся в онлайн.

Українці в Угорщині вшанували День гідності та свободи

22 листопада 2020 року, на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті, молитовно вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні.

«Вервиця Єднає» в Будапешті

22 листопада молитву на вервиці в рамках ініціативи «Вервиця єднає» провадив о. Дам’ян Габорій з Будапешта. Молитва пройшла в “домашній церкві” молодого подружжя Андрія та Тетяни Романчук.

Вшанування Голодомору біля пам’ятника Голодомору в Будапешті

28 листопада 2020 року, на площі Петофі, в центрі угорської столиці, де знаходиться пам’ятник Голодомору, парафіяни парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті спільно зі своїм душ пастирем взяли участь у міжнародній акції «Запалили свічку памяті Голодомору».

Молитовне вшанування жертв Голодомору на парафії УГКЦ в Будапешті

В неділю, 29 листопада, на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті, після Божественної Літургії, відбулася поминальна молитва за жертв Голодомору. Перед панахидою, до присутніх в церкві звернулася п.Любов Непоп, посол України в Угорщині.

 

Грудень

В Будапешті провели свято «Обіймаємо Україну»

 04 грудня 2020 року ,  учні і вчителі школи створили і провели on-line свято “Обіймаємо Україну”. Кожна родина розказала, з якого міста, містечка чи села вони переїхали в Угорщину, де народились батьки і що приваблює дітей, що вони знають про українські міста.

в Будапешті розпочали ліпити вареники, щоб побудувати храм

З 07 грудня 2020 року, парафіяни парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті розпочали безтермінову акцію ліплення вареників за рахунок яких мають намір в майбутньому побудувати церкву, українську школу, садочок та душпастирський центр ім. кардинала Гузара.

Для українців в Угорщині відбулися Різдвяні ре колекції

12 – 13 грудня 2020 року на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті пройшли дні духовної віднови

19 грудня, з нагоди Дня Святого Миколая, в Будапешті пройшла акція « Нагодуй потребуючого».

Помічники святого Миколая, відвідали десять українських сімей та роздали продукти, які були зібрані парафіянами парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті

Святий Миколай відвідав українців в Будапешті

20 грудня, українська громада в Будапешті відзначила свято Миколая. Святковий день розпочався із Божественної літургії на парафії Покрови Богородиці в супровіді хору “Новус”.

20 грудня, на парфії в Будапешті, розпочалися зйомки угорського телебачення про життя парафії

Святий Миколай для дітей сиріт на Україні

28 грудня 2020 року, Товариство “Нова Хвиля” разом з Фундацією Української Греко-Католицькою Церкви в Угорщині відвідали дитячий будинок сімейного типу в м.Бібирка, що на Львівщині

У Львові вудбалася зустріч членів Фундації УГКЦ в Угорщині

29 грудня 2020 року, у Львові , відбулася передноворічна зустріч членів кураторіума фундації УГКЦ в Угорщині. https://www.ugcchu.com/novyny/u-lvovi-vudbalasia-zustrich-chleniv-fundatsii-uhkts-v-uhorshchyni/