Тайни та Таїнства

Християнський похорон

Усі таїнства, насамперед таїнства християнського втаємничення, мають на меті останню Пасху дитини Божої, Пасху, що через смерть приводить її до життя в Царстві. Тоді сповняється те, що визнаємо у вірі і надії: «Очікую воскресіння мертвих і життя будучого віку» (Нікейсько-Константинопольський Символ віри). Християнський сенс смерті розкривається світлом Пасхального таїнства смерті і Воскресіння Христа, на Якому основана наша єдина надія. Християнин, який умирає в Христі Ісусі, «виходить із тіла, щоб жити біля Господа» (пор. 2 Кор. 5,8).

Від самих початків християнства традиція поминання усопших ставилася на особливе місце літургічного та приватного духовного життя релігійних громад. Найвизначніші особистості писали проповіді та складали літургічні тексти в пам’ять про тих, хто відійшов із цього світу, щоб з’єднатися з Господом. Так традиційними стали також Св. Літургії, які служаться на 3, 9, 40 дні, а також в річниці смерті та дня народження. Існують також особливі дні Вселенського поминання усопших, в які бажано також прийти до храму і подбати про те, щоб імена рідних близьких та знайомих були згадані урочисто у Сл. Божій на Панахиді чи Парастасі. На Літургію за українським звичаєм приноситься хліб (символ благодаті Божої), цукор (символ приємності – солодкості перебування з Господом) та вино (символ життя, яке переходить у вічне життя, а також Пресвятої Євхаристії). Існують також і інші регіональні українські звичаї, які також знаходять повагу у парафії, оскільки ми тут зібрані з усіх куточків України і не тільки.

Традиційно в парафіяльних книгах фіксується ця сумна для кожної родини подія, тож бажаним є, з поваги до усопшого, подати до церковного архіву певні дані про особу, такі як: свідоцтво про народження, хрещення, шлюб та смерть, потвердження громадянства. Ці дані можуть бути колись надзвичайно вартісними для родини та нащадків усопшого, які можливо колись бажатимуть віднайти принаймні якусь інформацію про рідну людину.

У нашій парафії в Будапешті виробився звичай поминання усопших по суботах на  Службі Божій.

Згідно української традиції Католицької Церкви Східного обряду, ми матимемо ще також особливі дні поминання душ усопших визначних осіб Церкви, загиблих за волю нашої Батьківщини чи підчас голодомору, а також наших рідних, близьких, знайомих і усіх померлих з нашої парафії.

Заупокійні богослужіння:

  1. Поминання усопших перед М’ясопусною неділею згідно Григоріанського та Юліанського календарів, оскільки ми маємо також вірних, які тримаються обох цих церковних традицій святкування.
  2. Поминання на Сорокаустах, тобто на Літургіях наперед освячених Дарів, які проводяться у  Великому Пості.
  3. Поминання перед Томиною неділею згідно Григоріанського та Юліанського календарів.
  4. Галицька традиція поминання на гробах у Зеленосвяточний час. Оскільки більшість наших рідних поховано в Україні, тож основне богослужіння відбудеться в церкві в найближчу суботу.
  5. На Панахиді після Божественної Літургії у найближчу неділю до 1 листопада відбувається поминання воїнів УПА в чергову річницю її утворення, Митрополита Львівського Кир Андрея Шептицького
  6. В річницю смерти кардинала Любомира Гузара.
  7. В найближчу неділю до 28 листопада на Панахиді після першої Сл. Божої відбувається поминання загиблих в часи голодомору 1932-34 рр.
  8.  З нагоди парафіяльного празника Покрови Богородиці правиться в суботу  Літургія за померлих, яка згідно традиції Української Церкви завжди пов’язується і проводиться у контексті Храмового празника парафії.

Важливо !!!

Сьогодні багато громадян України проживають на території Угорщини або відвідують з питань бізнесу, роботи, навчання, туризму . Нажаль, факт смерти чи загибелі бувають доволі часто: ДТП, загибель на роботі, смерть з природних причин.

Коли помирає людина в Угорщині, робимо такі перші кроки :

1. Якщо  смерть наступила в дома, то відразу викликається спеціальну службу, яка має підтвердити факт смерті. Дана служба , на місці, вирішує чи потрібно ще викликати поліцію, якщо є підозра, що людина померла своєю смертю.  Також, Вас запитають чи плануєте померлого поховати в Угорщині . Якщо в Угорщині, то Вам видаються відповідні документи, які можна використати, щоб запросити людей із за кордону на похорон.  Якщо плануєте поховати на Україні, то вам мають видати відповідні документи на виїзд з Угорщини.

2. Наступний крок – Вам потрібно домовитися із угорською фірмою , яка приїжджає і забирає тіло, бо згідно угорського законодавства , в дома покійника не можна тримати.  Якщо не маєте варіантів, то Вам може викликати відповідну похоронну фірму медична служба, яка підтвердила факт смерті. Вона має своїх партнерів. Тоді через короткий час до Вас прибуває похоронна фірма, яка також має виповнити ряд документів і забрати тіло до морга, в якому покійна особа перебуває до дати похорону або вїзду за кордон. Вам можуть запропонувати кремацію. Якщо відмовляєтеся, то тіло бальзамується…  В середньому, від моменту смерті до вивезення тіла із хати проходить близько трьох годин…

3. Якщо похорон має відбутися в Угорщині, то необхідно знайти місце для поховання на цвинтарі ( навіть, якщо була кремація) або в церквах,які мають відповідні місця для урн, якщо відбулася кремація .  Слід мати на увазі, що місце на цвинтарі або при церкві орендується на якийсь термін. Переважно на 25 років із можливістю продовження терміну. Складається відповідний контракт. Кожний цвинтар має свій офіс, в якому можна домовитися про дату похорону. На території цвинтаря є спеціальні каплички, в яких проходять похоронні богослужіння.

4. Вище згадана похоронна агенція доставить вам тіло до місця поховання. Слід  памятати, що за кожний день перебування в морзі та інші послуги  стягується  відповідна оплата.

5. Якщо тіло має доставлятися до України, то потрібно про факт смерті  чи загибелі громадянина України повідомити українське посольство, яке має надати родичам консульське сприяння та підтримку .  Зателефонуйте за номером “гарячої лінії” Посольства + 36 1 422 41 18.

6. Зверніться  до фірм, які перевозять тіло померлих в Україну. Відомою міжнародною фірмою є:  https://funeralia.org

7. Якщо бажаєте організувати християнський похорон на території Угорщини,  то зверніться до українських священників  на парафії Покрови Богородиці УГКЦ в Будапешті.