В Італії відбулася інтронізація першого екзарза УГКЦ

1 грудня 2020 року в катедральному храмі святих Сергія і Вакха в Римі відбулася інтронізація першого Екзарха для українців католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, владики Діонісія Ляховича, ЧСВВ.

«Ви вже не гості і не чужинці тут, але повноправно включені як брати», – сказав кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації Східних Церков, до нового екзарха та всіх присутніх. Це безпрецедентна подія, оскільки вперше було ієрархічно сформовану церковну структуру на теренах нового розселення української міграції. Минулорічне рішення Святішого Отця про створення екзархату для українців греко-католиків в Італії було без перебільшення історичним.

Активну участь в організації душпастирського служіння серед нової хвилі української міграції на зламі ХХ-ХХІ століть в Італії о. Діонісій Ляхович брав від самого початку як Протоархимандрит Василіянського Чину святого Йосафата, а на початку 2009 року Папа Венедикт XVI призначив владику Діонісія Апостольським Візитатором. Координаторами душпастирства УГКЦ в Італії, своєрідними попередниками владики Діонізія, були світлої пам’яті о. Василь Поточняк, отці Олександр Сапунко, Ярослав Семиген та Володимир Волошин. 11 липня 2019 року було оголошено про створення Екзархату, а 24 жовтня 2020 про призначення першого екзарха.

Божественну Літургію очолив владика Діонісій Ляхович, якому спіслужили кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації Східних Церков, архиєпископ Джорджо Ґалларо, Секретар цієї конгрегації, владики Іриней Білик, канонік Папської базиліки Santa Maria Maggiore, Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської Архиєпархії УГКЦ, Паоло Сельвададжі, Єпископ-помічник Римської дієцезії, духовенство та священники чернечих спільнот. У Службі Божій взяли участь представники душпастирських осередків, Фундації «Migrantes» Італійської Єпископської Конференції, Посол України в Італії Ярослав Мельник і Тимчасовий Повірений у справах України при Святому Престолі Сергій Кульчицький разом з іншими представниками дипломатичного корпусу, представники українських громадських організацій.

У проповіді, коментуючи євангельський уривок від Луки, в якому Ісус говорить про риси Свого учня, який повинен понад усе інше поставити любов до Бога, владика Діонісій поділився думками про те, яким повинен бути пастир у сучасному світі: «Єдине, про що прошу в Господа, аби Дух Божий мене провадив… Ми всі відповідальні за екзархат, оскільки Екзархат – це частина Церкви».

Наприкінці Святої Літургії з доручення кардинала Леонардо Сандрі були зачитані папські булли про створення екзархату та про призначення владики Діонісія Ляховича першим екзархом для українців візантійського обряду, що проживають в Італії, а владика Йосиф Мілян зачитав лист від Блаженнішого Святослава, після чого Префект Конгрегації Синоди Єпископів та представник Глави УГКЦ здійснили акт інтронізації.

У промові кардинал Сандрі заохотив нового Екзарха розвивати братерське сопричастя з єпископатом УКГЦ та в лоні Італійської єпископської конференції, повноправним членом якої він став, живити братерську й батьківську спільність зі священиками та виявляти турботу про вірних.

Біографічна довідка

Владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, народився 2 липня 1946 року у Помбасі, Ітайополіс, штат Санта-Катаріна, Бразилія. Вступив до Василіянського Чину святого Йосафата, 30 березня 1970 року склав вічні обіти, а 8 грудня 1972 року прийняв священиче рукоположення.

Після навчання у Папському Інституті святого Ансельма та Папському Григоріянському Університеті, о. Діонісій виконував різні душпастирські служіння та займався академічною діяльністю у Бразилії, впродовж 8 років був ректором Семінарії та Інституту Філософії в Куритибі. В 1991 році приїхав в Україну для відродження філософсько-богословських студій Василіянського Чину і створення відповідного інституту (ВІФБС). Від 1996 по 2004 рік виконував служіння Протоархимандрита Василіянського Чину святого Йосафата.

21 грудня 2005 року Діонісія Ляховича призначення Куріяльним Єпископом Києво-Галицького Верховного Архиєпископа, а 26 лютого 2006 року в Прудентополісі, Бразилія, відбулася єпископська хіротонія. Папа Венедикт ХVІ 7 січня 2009 призначив владику Діонісія Апостольським Візитатором для українців греко-католиків в Італії та Іспанії.

За матеріалами: vaticannews.va